Dance Art
  • Etusivu
  • Tanssistudio
    • Rehtorin tervehdys
    • Opettajat
      • Minni Arposuo
      • Riku Koskinen
      • Nelli Arposuo
      • Roosa Ijäs
      • Sini Mäenpää
      • Riia Launonen
      • Minttu Tuura
      • Sofia Wilenius
      • Tino Majamäki
      • Santeri Jaakonsaari
      • Olivia Arposuo
      • Olivia Manninen
      • Dany Reiner-Salonen
    • Tilat ja sijainnit
    • Dance Artin historiaa
    • Koulutussäännöt
    • Tietosuojaseloste
  • Tanssin perusopetus
    • Taiteen perusopetus
    • Opetusohjelma
    • Koulutusryhmät ja ER
    • Ilmoittautuminen
    • Hinnasto
  • Lukujärjestykset
    • Kesäjakso 25.5.-12.6. Lukkari, tuntikuvaukset ja hinnasto
    • Lukujärjestys, kevät 2026
  • Ajankohtaista
  • Synttärit
  • Yhteystiedot
  • Verkkokauppa
  • Menu Menu
  • Link to Facebook
  • Link to Instagram

Ohjeita ja suosituksia tuntipukeutumiseen 2025-2026

RYHMÄKOHTAISET YHTENÄISET ASUSUOSITUKSET TANSSITUNNEILLE 2025-2026

LASTENTANSSIRYHMÄT

SATUBALETTI JA LASTENTANSSI, TANSSIESKARI

  • 3-4 v vaaleanpunainen lastentanssipuku
  • 4-5 v keltainen lastentanssipuku
  • 5-6 v valkoinen lastentanssipuku
  • 6-7 v turkoosi lastentanssipuku
  • puvun kanssa valkoiset legginsit (trikoo tai sukkahousumateriaali)
  • paljaat varpaat, jarrusukat tai luistamattomat tossut

Pukuja saatavilla Dance Artin verkkokaupasta – valitse ostaessa nouto Riihimäki tai nouto Hyvinkää, niin säästyt postikuluilta ja voit noutaa asun / ostokset tanssikoululta noutoaikoina. Vaihtoehtoisesti omaa ryhmäasun sävyistä päälle. Tanssipukujen kanssa suositellaan käytettäväksi valkoisia legginsejä.  Pitävät tossut tai paljaat varpaat.

Pojille suositellaan valkoinen tai ryhmäpuvun sävyinen t-paita ja mustat/tummat tai asun väriset shortsit.

TEMPPUTANSSI JA DANCE POP

Asu on vapaa, kuitenkin sellainen, että siinä on helppo liikkua. Ei pitkää helmaa tai kireitä housuja.  Vesipullo mukaan.

BALETTI

  • Baletti alkeet 7-9 v (tuntikoodi 120) ja Baletti alkeet/alkeis2 7-9v (tuntikoodi 320) vaaleanpunainen hihaton tanssipuku, vaaleanpunainen baletin kietaisuhame, valkoiset sukkahousut ja valkoiset pehmeät balettitossut (tossutilauslomakkeet studion aulan hyllyssä)
  • Baletti I 8-12v (tuntikoodi 121) ja Baletti I 9-12v (tuntikoodi 321) valkoinen balettipuku, valkoinen baletin kietaisuhame, valkoiset sukkahousut ja valkoiset pehmeät balettitossut
  • Baletti II taso2 9-13v (tuntikoodi 122) ja Baletti II 9-13v (tuntikoodi 322) punainen balettipuku, mustat mikroshortsit, valkoiset sukkahousut ja valkoiset pehmeät balettitossut
  • Baletti III taso2/kärki yli 12v (123) ja Baletti III/kärki (323) kirkas sininen balettipuku, mustat mikroshortsit, valkoiset sukkahousut ja valkoiset pehmeät balettitossut sekä kärkitossut
  • Baletti IV-V/jatko kärki 15+ (324) musta balettipuku, mustat mikroshortsit, valkoiset sukkahousut ja valkoiset pehmeät balettitossut sekä kärkitossut

ASUJEN HAKUSANAT / DANCE ART VERKKOKAUPPA:

  • lastentanssipuku 100-150
  • lasten balettipuku 150 asti, balettipuku 160 alkaen
  • lasten hihaton tanssipuku 150 asti, hihaton tanssipuku 160 alkaen
  • baletin kietaisuhame 110-XXL
  • lasten microshortsit 150 asti, microshortsit 160 alkaen

BALETTI – MUUT TUNNIT

Muilla kuin yllä mainituilla balettitunneilla vapaavalintainen vartalonmyötäinen asu, esimerkiksi legginsit, lyhyt- tai pitkähihainen paita tai tanssipuku. Alkeistunnilla voi aluksi käyttää ohutta nilkkasukkaa, jos ei ole ehtinyt tai ei halua hankkia heti balettitossuja.

Tossutilauslomakkeita löytyy aulan hyllystä ja niitä voi kysyä myös omalta opettajalta.

Kovakärkisiä tossuja varten pyydämme varaamaan ajan sovitusta ja ostoa varten Helsinkiin esimerkiksi Piruettiin tai Footlight- liikkeeseen. Kärkiharjoittelua ei aloiteta vielä kauden ensimmäisillä viikoilla.

BALETTITOSSUT

Dance Artilla on käytössä baletin pehmeät valkoiset harjoitustossut ja tasosta III alkaen baletin kärkitossut. Baletin pehmeät tossut voi halutessa tilata aulan hyllystä löytyvällä tossutilauslomakkeella. Anna lomake täytettynä opettajallesi.

Kovakärkisiä tossuja varten pyydämme varaamaan ajan sovitusta ja ostoa varten Helsinkiin esimerkiksi Piruettiin tai Footlight- liikkeeseen. Lähetämme Baletti III ryhmien oppilaille kauden alussa kärkitossuohjeet sähköpostilla.

NYKYTANSSI

Paras asu nykytanssiin on ehdottomasti kokotrikoo. Sopii myös aluspuvuksi kylmille keleille peruspukeutumiseen. Suosittelemme siis asuksi hihatonta kokotrikoota ja päälle lyhyt- tai pitkähihainen paita. Tunnilla  ei tarvitse silloin koko aikaa olla korjaamassa paidan helmaa alas ja valuvaa vyötäröä ylös. Vaihtoehtoisesti hihaton paitatoppi ja mustat legginsit. Paljaat jalat tai foot undeezit.

JAZZ

Vartalonmyötäinen tanssiasu/t-paita ja jazzhousut. Jazztossut.

COMMERCIAL, HIP HOP,  DANCE POP, K-POP, MTV DANCE

Mukava rento asu, ei kireitä housuja. Tanssilenkkarit , jazztossut tai paljaat varpaat.

Yleistä: 

Pitkät hiukset kiinni. Kellot, korut ja purukumit jätetään pois tunnille tultaessa. Matkapuhelimet suljetaan tai laitetaan äänettömälle. Arvotavarat on hyvä ottaa aina mukaan tanssisalin puolelle! Kengät jätetään eteisaulan hyllyyn.

Tarvitsetko apua?

Kysy tarvittaessa apua asu- ja jalkineasioihin toimistolta. Autamme erittäin mielellään oikean treeniasun löytämisessä! Parhaiten tavoitat sähköpostilla toimisto@danceart.fi. Nettisivuiltamme löytyy myös ohjeita pukeutumiseen.

Tanssin iloa!

Facebook

Instagram

 

Toimisto

toimisto@danceart.fi
puh. 040 705 26 34

Rehtori Minni Arposuo
rehtori@danceart.fi
puh. 040 535 85 77

Dance Art

Hämeenkatu 25-27
11100 Riihimäki
(Kauppakeskus Majakka 2. krs)

Ahokaari 6
5460 Hyvinkää

© Copyright - TammiViestintä
  • Link to Facebook
  • Link to Instagram
Link to: Hyödynnä alennukset! Link to: Hyödynnä alennukset! Hyödynnä alennukset! Link to: Dance Art 2+1 – Ihana wellness -paketti aikuisille! Link to: Dance Art 2+1 – Ihana wellness -paketti aikuisille! Dance Art 2+1 – Ihana wellness -paketti aikuisille!
Scroll to top Scroll to top Scroll to top
Käytämme evästeitä
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tilastot
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin. Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
  • Hallitse vaihtoehtoja
  • Hallinnoi palveluita
  • Hallitse {vendor_count} toimittajia
  • Lue lisää näistä tarkoituksista
Näytä asetukset
  • {title}
  • {title}
  • {title}